- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Zimne odcienie koloryzacji włosów – jak dobrać idealny kolor dla chłodnej karnacji?
- Skuteczna pielęgnacja cery: jak ukoić podrażnioną skórę twarzy
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
Problem z paraliżem części twarzy – paraliż bella leczenie
Paraliż Bella czyli porażenie nerwu twarzowego to dosyć częste zjawisko, ponieważ dotyka 10-40 osób na 100tysiecy osób. Wbrew pozorom nawet gwiazdy światowego formatu przyznają się do tej choroby. warto więc zastanowić się czym ona tak naprawdę jest. Istotą tego schorzenia jest nagłe osłabienie lub paraliż mięśni twarzy po jednej stronie.
Paraliż Bella – przyczyny choroby
Choroba powstaje w wyniku uszkodzenia jądra nerwu twarzowego w pniu mózgu lub jego włókien. Nie wiadomo, jakie są przyczyny takiego stanu, ponieważ dochodzi do niego samoistnie. Niektórzy przypuszczają, że porażenie Bella może wynikiem reaktywacji wirusa opryszczki zwykłej typu I (HSV I) w tak zwanym zwoju kolanka nerwu twarzowego lub działania nieaktywowanej donosowej szczepionki przeciwko grypie (wynik zastosowania w niej jako środka wspomagającego tak zwanej enterotoksyny pałeczki okrężnicy).
Warto jednak wiedzieć, zecobjawy tej choroby pojawiają się nagle i samoistnie znikają. Czasami możemy przewidzieć atak choroby dzięki symptomów takim jak:
asymetria twarzy przy ruchach mimicznych – chory ma wrażenie, że twarz jest sztywna i coś ją ciągnie w jedną stronę;
niedomykanie powieki, przez co chory ma kłopot z zaciśnięciem powieki i zamknięciem oka;
obniżenie kącika ust po stronie uszkodzenia, co przypomina stan po udarze. Chory nie może wyszczerzyć zębów, gwizdać, nadmuchać policzka. Z kącika ust może wypływać ślina;
wygładzenie czoła, chory nie może go zmarszczyć;
spłycenie bruzdy nosowo-wargowej.
Porażenie bella leczenie
Leczenia tego schorzenia praktycznie się ni prowadzi, ponieważ choroba w ciągu 6 tygodni mija samoistnie.U nieznacznej części pacjentów objawy ustępują znacznie dłużej, często niecałkowicie, z pozostawieniem mniejszej lub większej asymetrii mięśni twarzy. Narażeni są na to zwłaszcza pacjenci, u których niedowład mięśni twarzy jest znacznego stopnia, kiedy na początku występują zaburzenia wydzielania łez, zaburzenia smaku na języku, nadwrażliwość na dźwięk. Gorzej rokują także osoby po 60. roku życia, z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą.
W powrocie do zdrowia bardzo ważną rolę ogrywa fizykoterapia, którą należy wdrożyć jak najszybciej. Polecanymi zabiegami są lampa soluks, ciepłe okłady na okolicę policzka i ucha, oraz ewentualnie elektroterapia. Istotne są także ćwiczenia mięśni twarzy, które pacjent powinien wykonywać kilka razy w ciągu dnia z okresową kontrolą przez rehabilitanta. W przypadku braku poprawy konieczne jest chirurgiczne odbarczenie nerwu twarzowego. Jak widać przypadłość ta jest tymczasową A do tego przechodzi samoistnie. Pamiętajmy jednak, że warto wspomagać nasze mięśnie w procesie regeneracji. W końcu do tej przypadłości przyznaje się wielu celebrytow. Nie jest to więc powód do wstydu czy kompleksów. Możemy pomóc tkanki się zregenerować i wykorzystać jako lekarstwo masaże. Najważniejsze, że przypadłość ta została chociaż częściowo zbadane i jesteśmy w stanie pomóc sobie stosując odpowiednie zabiegi. Nie ma się więc co martwić na zapas.